Termékelhelyezés: Amikor a márkák életre kelnek a filmvásznon

blogkep

A termékelhelyezés, vagyis a product placement, a marketing egyik legkifinomultabb formája: a márkák itt nem hirdetések formájában találkoznak velünk, hanem a sztorik természetes részeként, amitől még hitelesebbnek és vonzóbbnak tűnnek számunkra. Nézzük meg, milyen emlékezetes példákkal találkozhattunk már, és hogyan váltak ezek a márkák szinte elválaszthatatlan részeivé a popkultúrának.

James Bond: Luxus márkák és ikonikus stílus

James Bond, azaz 007 ügynök, nemcsak a világ megmentésében jár élen, hanem abban is, hogy a legmenőbb márkákat viszi a képernyőre. Az Aston Martin, a Rolex, a Heineken és a Macallan whisky mind a Bond-univerzum részévé váltak. A Skyfall-ban például Bond egy pohár Macallan whisky-t kortyol, ami remekül kiegészíti az ügynök karakterét, és persze növeli a márka presztízsét is. Ezek a termékek nemcsak kellékek; hozzájárulnak Bond karakterének luxus imázsához, és ezzel párhuzamosan a márkák is közelebb kerülnek a nézők szívéhez.

Top Gun: Napszemüvegek, motorok és Maverick stílusa

A Top Gun nemcsak a katonai pilóták világába nyújt bepillantást, hanem olyan márkákat is elérhetőbbé tesz, mint a Ray-Ban és a Kawasaki. Miután Tom Cruise Maverickként Ray-Ban Aviator napszemüveget viselt, a termék eladásai 40%-kal nőttek – egy igazi marketingcsoda! Ez a film kiváló példa arra, hogy a termékelhelyezés hogyan képes egy-egy terméket szinte elválaszthatatlanul összekötni a karakterrel és egy adott életstílussal.

Forrest Gump: A korszak szimbólumai

A Forrest Gump filmben a márkák szinte észrevétlenül épülnek be a történetbe. Forrest Dr Peppert iszik, Apple részvényeket vásárol, és híres futását Nike cipőben mutatja be. Mindez nemcsak hitelesíti a történetet, hanem emlékeztet egy adott korszakra és annak ikonikus termékeire. Ez az egyik legjobb példa arra, hogy a termékelhelyezés hogyan képes egyszerre több réteget adni egy karakter életútjához.

Toy Story: Amikor a játékok életre kelnek

A Toy Story filmek nemcsak a gyerekek, de a játékgyártók szívét is meghódították. A filmben szereplő Barbie baba például hatalmas eladás növekedést produkált, és az egész franchise segített életre kelteni az olyan játékokat, mint a Woody és Buzz Lightyear figurák. Ez egy új szintre emelte a termékelhelyezést, ahol a játékok már nemcsak egyszerű kellékek, hanem a történet szerves részévé váltak, ezáltal érzelmi kötődést alakít ki a nézőkkel.

Deadpool: A humoros és ironikus márkaépítés

A Deadpool filmek egy másik szinten játszanak a termék elhelyezéssel, hiszen a főszereplő maga hivatkozik a megjelenő termékekre. A filmekben szereplő Aviation Gin, amely Ryan Reynolds saját márkája, szórakoztató és önironikus módon kapcsolódik a történethez, tökéletesen illeszkedve a karakter szellemiségéhez. 

E.T. – A földönkívüli: Reese’s Pieces

Amikor E.T.-t Reese’s Pieces cukorkával csalogatták elő, a termék eladásai a film megjelenése után 65%-kal nőttek. Érdekesség, hogy eredetileg az M&M’s-nek szánták ezt a szerepet, de a cég nem fogadta el. A Reese’s Pieces viszont tökéletesen bevált, és ez lett az egyik legismertebb édességreklám a filmvásznon!

A Keresztapa: A gyilkos narancsok

A Keresztapa filmekben a narancs különleges szimbólummá vált: mindig akkor tűnik fel, amikor egy szereplő veszélybe kerül vagy meghal. Bár itt nem egy konkrét márka jelenik meg, a gyümölcs használata olyan ikonikus lett, hogy azóta is sokan kötjük a narancsot a feszültséghez és a veszélyhez, köszönhetően ennek az érdekes termékelhelyezésnek.

Szex és New York: Cosmopolitan koktél, Manolo Blahnik cipők

Carrie Bradshaw Manolo Blahnik iránti rajongása szinte védjegyévé vált, és minden divatrajongó szívébe beleégett. Hasonlóan kultikussá vált a Cosmopolitan koktél, amit Carrie és barátnői minden epizódban előszeretettel fogyasztottak, ezzel egy életstílust teremtve. Ez a termékelhelyezés tökéletesen célzott volt: a divat- és luxus életmódra vágyó nők körében mind a cipők, mind a koktél eladásai megugrottak.

Iron Man: Audi

Tony Stark, alias Vasember, gyakran látható Audi sportautókban, amelyek a karakter luxus imázsához tökéletesen illenek. Az Audi itt szinte szimbólumává vált a modern technológia és luxus ötvözésének. Ez a termékelhelyezés rendkívül sikeres volt, hiszen Stark karaktere és a márka közötti kapcsolatot a rajongók azonnal értékelték, és az Audi ezután többször is szerepelt Marvel-filmekben.

Mission: Impossible – BMW, Apple, Oakley napszemüvegek

A Mission: Impossible filmek több mint két évtizede sikerrel működnek együtt különféle márkákkal. Tom Cruise karaktere, Ethan Hunt, általában BMW autókkal menekül a filmek hajmeresztő akciójeleneteiben, és Oakley napszemüvegeket visel. Az Apple kütyük – iPadek, iPhone-ok és MacBookok – is gyakran megjelennek, tovább erősítve a technológiai képünket Ethan Huntról.

A Wall Street farkasa: Lamborghini, Rolex 

A Wall Street farkasa című film bemutatja a Wall Street luxusvilágát, és a Rolex órák, Lamborghini autók is fontos szerepet kapnak benne. Ezek a márkák remekül illenek a film extravagáns stílusához, és erősítik a karakterek életmódjának hitelességét.

A termékelhelyezés így vált a történetmesélés részévé, amivel a márkák szinte észrevétlenül, hitelesen tudnak kapcsolatot kialakítani a nézőkkel. Ha jól alkalmazzák, a termékelhelyezés lehetőséget ad arra, hogy a nézők érzelmileg kötődjenek egy-egy márkához, és szinte észrevétlenül közelebb érezzék magukhoz.

Források:

https://blog.hollywoodbranded.com/toy-story-effect-how-film-product-placement-increased-sales-of-toys#How_The_Toy_Story_Franchise_Has_Impacted_Sales

https://www.prestigeonline.com/my/lifestyle/culture-plus-entertainment/deadpool-to-e-t-best-product-placements-in-movies/ 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/aug/10/barbie-shameless-product-placement-film-adverts-global-cinema